kulturarozrywkaturystykahistoriabiznesważnechatogłoszenia
Kalendarz imprez... załóż konto w Łodzianie
Zamieść ogłoszenie w Łodzianie!
Możesz wygrać darmowe zaproszenia!


Wybierz teatr:

KARTKI

wyślij kartkę

PKP

Łódź Fabryczna: odjazdy
Łódź Fabryczna: przyjazdy
Łódź Kaliska: odjazdy
Łódź Kaliska: przyjazdy

HOBBY

Kącik Czarownicy
Do góry nogami
Kącik turystyczny

BIZNES

Kursy walut
Indeksy giełdowe


Teatr Nowy

| repertuar | o teatrze |


ul. Więckowskiego 15 - Duża Sala
ul. Zachodnia 93 - Mała Sala
tel. (042) 636-05-92


Repertuar


datagodzinaprzedstawienie

Powrót Początek strony
O teatrze

We wrześniowym repertuarze
*************************************************

"KOMEDIA OMYŁEK ( The Comedy of Errors)”
William Shakespeare
przekład – Stanisław Barańczak
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Marcin Jarnuszkiewicz
muzyka – Seweryn Ścibor
premiera : 2003-06-05

Fabułę Komedii omyłek Shakespeare zaczerpnął w głównej mierze ze sztuki Plauta Menaechmi. Akcja tej jednej z pierwszych komedii Shakespeare´a opiera się na znanym motywie „pomylonych tożsamości”, powszechnie wykorzystywanym właśnie w starożytnych łacińskich komediach. Egeonowi, kupcowi z Syrakuz, żona rodzi chłopców bliźniaków. Zbiegiem okoliczności, w tym samym czasie, pewna biedna kobieta także rodzi bliźnięta. Egeon odkupuje od niej synów, aby w przyszłości służyli jego dzieciom. Rozdzielone podczas katastrofy okrętu pary bliźniaków spotykają się po latach w Efezie, jednak nie potrafią się rozpoznać. Wynika z tego seria zabawnych pomyłek, powstałych na skutek mylenia synów kupca, Antyfolusów, jak również ich służących, Dromiów. Komedia omyłek stanowi pokaz mistrzostwa Shakespeare´a; jest klasycznym okazem komizmu nieporozumień, wynikających z brania kogoś za kogoś innego.Występują: Katarzyna Krzanowska - Peszek, Joanna Król, Małgorzata Skoczylas, Anita Sokołowska, Wojciech Chorąży, Marek Cichucki, Ireneusz Czop, Dariusz Kowalski, Tomasz Kubiatowicz, Paweł Pabisiak, Andrzej Wichrowski, Dariusz Wiktorowicz.

(Materiały pochodzą z oficjalnej strony: Teatru Nowego).
*************************************************
"ZAZDROŚĆ”
Esther Vilar
przekład – Bożena Intrator
reżyseria – Aldona Figura
scenografia – Katarzyna Paciorek
premiera : 2001-11-09

Historia trzech kobiet mieszkających w wielkim mieście, w nowoczesnym wieżowcu. Kobiety te nie znają się bezpośrednio. Pewnego dnia Helen, znana prawniczka po pięćdziesiątce, dostaje zaskakujący faks od 40- letniej Yany, architekti, projektantki wieżowca, w którym dzieje się akcja sztuki. Yana w ten niekonwencjonalny sposób informuje Helen, że ma romans z jej mężem. Rozpoczyna się dramatyczna, pełna wyrafinowanej złośliwości, rozmowa na dwa faksy. Później nieprzypadkowo dołącza się do niej 25 –letnia studentka hinduistyki, Iris…

Zazdrość to nie tylko dramat o miłości i zazdrości. To także opowieść o nie pozbawionej perwersji grze, w której uczestniczą trzy kobiety rywalizujące o względy jednego mężczyzny. Z tej gry wynika, że zazdrość może silniej angażować niż miłość.

Występują: Ewa Wichrowska, Agnieszka Korzeniowska, Julia Krynke.

(Materiały pochodzą z oficjalnej strony: Teatru Nowego).
*************************************************

*************************************************

„MAYDAY”
Ray Conney


reżyseria: Ryszard Maciej Nyczka
scenografia: Marlena Skoneczko
muzyka: Piotr Czajkowski
choreografia i ruch sceniczny: Janina Niesobska

Ray Cooney jest autorem najbardziej kasowych fars, jakie powstawały w Anglii i w ciągu ostatnich lat szturmem zdobyty teatry Europy Zachodniej i Brodwayu. "Mayday" to jedna z najlepszych współczesnych komedii na świecie. Jej bohaterem jest londyński taksówkarz, który prowadzi podwójne życie - w dodatku sam nie bardzo wie, jak to się stało, że został bigamistą. Ma dwie żony i dwa domy, biega z jednego miejsca na drugie, a swoją nieobecność usprawiedliwia zawsze nadmiarem pracy - przecież jako taksówkarz pracuje nawet na "nocną zmianę". Musi tylko przestrzegać swoistego "rozkładu jazdy", co pozwoli mu bezkolizyjnie lawirować w tej niecodziennej sytuacji. Prawdopodobnie udawałoby się to długo, gdyby nie pech - na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw. Beztroskie dotąd życie komplikuje się, bohater miota się, usiłując ukryć bigamię przed policją, małżonkami, mediami.
Ten motyw napędza akcję sztuki, piętrzą się zaskakujące sytuacje, w które autor wplątuje swoich bohaterów. Znakomity komizm rozwiązań fabularnych oraz języka, którym posługują się postaci sceniczne sprawia, że "Mayday" od lat podbija także polską widownię.


Występują: Magdalena Kaszewska, Katarzyna Żuk, Wojciech Bartoszek, Tomasz Kubiatowicz, Dariusz Kowalski, Jerzy Krasuń, Mariusz Pilawski, Janusz Sadowski.


(Materiały pochodzą z oficjalnej strony: Teatru Nowego).
*************************************************

*************************************************

" NADLUDZIE”
Stanisław Brejdygant


reżyseria - Stanisław Brejdygant
współpraca scenograficzna - Jarosłałw Kluszczyński
światło - Andrzej Maria Marczewski
asystent reżysera - Sylwia Gaj

prapremiera : 2005-09-17

Sztuka teatralna składająca się z dwóch jednoaktówek, których bohaterami są postaci autentyczne, ale fabuła jest fikcją osnutą na tle prawdziwych wydarzeń. Pierwsza z nich - GODZINA z FÜHREREM - mówi o spotkaniu Hitlera ze swoim bliskim współpracownikiem Emilem Maurice w bunkrze Kancelarii Rzeszy, niedługo przed śmiercią wodza w 1945 w roku. Natomiast druga - ODWIEDZINY WODZA - dotyczy spotkania Stalina z Solomonem Michoelsem (przez autora nazwanym Miches), rosyjskim aktorem pochodzenia żydowskiego. Intryga sztuki obnaża propagandowy wizerunek przywódców politycznych i ukazuje ich jako zakłamanych i okrutnych maniaków. Hitler, podobnie jak Stalin uroił sobie, że jest kimś, kto siłą ducha przewyższa cały współczesny świat. Obaj byli przekonani o swej wyjątkowej misji zbawców narodu. Głównym narzędziem sprawowania przez nich władzy był kult jednostki i polityka kłamstwa, które w połączeniu ze świadomością posłannictwa zwalniały z kierowania się powszechnymi zasadami moralnymi. Pogarda dla ludzi i ich życia, całkowity brak poczucia bezkarności, winy, czy współczucia, nienawiść do wszystkich potencjalnych wrogów sprawiały, że bez żadnych zahamowań, w nieludzki sposób osiągali zamierzone cele. Upojeni władzą i własną wielkością - będący nieustannie panami życia i śmierci, nie oszczędzają współpracowników, przyjaciół ani rodziny. Treść sztuki jest prawdopodobną supozycją faktów historycznych.
NADLUDZIE to spektakl o największych zbrodniarzach XX wieku, a także studium tyranii, bezwzględności i strachu.

Występują: Stanisław Brejdygant, Marek Cichucki


(Materiały pochodzą z oficjalnej strony: Teatru Nowego).
*************************************************O teatrze

Wizerunek Nowego, jego legenda oraz jego ranga wśród polskich teatrów wiążą się nierozerwalnie z osobą Kazimierza Dejmka. Okresy jego obu dyrekcji w Teatrze Nowym (pierwsza: 1949-1961, druga: 1975-1979) to czas swietności teatru. Dejmek tworzył na jego scenie widowiska podejmujące wielką problematykę moralną i polityczną. Prezentował dramat staropolski i misterium. Wystawił także szereg współczesnych dramatów Mrożka i brawurową "Operetkę" Gombrowicza.

Chociaż odejście Dejmka zamknęło okres budowania oryginalnej linii repertuarowej, to lata następne przyniosły nowe doświadczenia w zakresie przyswajania dramaturgii współczesnej, awangardy polskiej i zachodniej, teatru groteski i absurdu.

W późniejszych latach Teatr borykał się przede wszystkim z postępującą degradacją substancji materialnej. W końcu został zamknięty i poddany totalnej przebudowie. Działalność wznowił w sezonie 1998/99. Duża Sala teatru została przekazana po remoncie i modernizacji w czerwcu 1998 roku. Remont i modernizacja, prowadzone z wielkim rozmachem, przyniosły nadzwyczajne rezultaty.

Przekazana do użytku Duża Sala teatru łączy efektowny wystrój widowni i reprezentacyjnych foyer z nowoczesnościa całkowicie zmodernizowanej sceny. Dwupoziomowa klimatyzowana widownia może pomieścić 351 widzów w amfiteatralnie ustawionych - na parterze i balkonie - wygodnych fotelach. Zniesione zostały bariery architektoniczne, co umożliwi także osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w spektaklach.

Scena Dużej Sali ma szereg nowoczesnych rozwiązań. Jest tam system zapadni, składana scena obrotowa, wyciągi mechaniczne i ręczne do podnoszenia dekoracji, fosa dla orkiestry. Przede wszystkim zaś wyposażona jest w sprzęt akustyczny i oświetleniowy nowej generacji, sterowany za pomocś komputerowej nastawni świateł i stołu mikserskiego.

Od września 1999 roku dyrektorem naczelnym Teatru Nowego został Mikołaj Grabowski - dyr. art. Teatru Stu w Krakowie, Dziekan Wydziału Reżyserii w Krakowskiej Szkole Teatralnej. Jest laureatem prestiżowej nagrody im. K. Swinarskiego oraz wielu nagród reżyserskich i aktorskich na licznych festiwalach teatralnych.

Mikołaj Grabowski objął dyrekcję teatru w momencie dla niego szczególnym. W sezonie teatralnym 1999/ 2000 teatr Nowy w Łodzi obchodzi jubileusz 50 - lecia istnienia.

Od 1 września, po raz trzeci, dyrekcję Teatru Nowego objął Kazimierz Dejmek. Premierą inaugurującą jego kolejna dyrekcję miał być Hamlet W.Shakespearea. Próby rozpoczęły się 15 października. Ostatnie spotkanie artysty z aktorami miało miejsce 21 grudnia 2002 roku. Od 7 lipca 2003 dyrektorem artystycznym został mianowany Grzegorz Królikiewicz.

Aktualnie:
Dyrektor Naczelny: Janusz Michaluk
Dyrektor Artystyczny: Jerzy Zelnik

Powrót Początek strony


OPINIA INTERNAUTÓW

Ranking sztuk teatralnych
Ranking filmów
Ranking teatrów
Ranking kin
Ranking pubów

MPK

Autobusowa mapa Łodzi
Tramwajowa mapa Łodzi
Rozkłady jazdy
Aktualne trasy - tramwaje
Aktualne trasy - autobusy
Aktualne trasy - autobusy nocne


Kultura| teatry | muzea | galerie | filharmonia | osrodki kultury | imprezy | Rozrywka| koncerty | puby | kawiarnie | restauracje | kina | kawiarenki internetowe | rekreacja | pizzerie | hobby | Turystyka | hotele |schroniska | biura podróży | PKP | MPK | LOT | Historia | zabytki | Biznes | informacje | wydarzenia | instytucje | kalkulator walut | kurs walut | notowania giełdowe | katalog firm | Ważne | tel. usługowe | szpitale | apteki | przychodnie | specjaliści | Ogłoszenia | Chat |
| reklama | kontakt | o firmie |
Copyright © 2001 - 2006 21net Multimedia