Zbiorniki na gaz płynny

0
375

Zbiorniki na gaz płynny

Jakie normy powinien spełniać zbiornik zbudowany na zewnątrz, który podłączony jest do kotła?

Jeśli chcemy mieć ogrzewanie gazowe, a nie mamy możliwości podłączyć się do sieci gazowej potrzebne są wtedy przydomowe zbiorniki na gaz. Można wyróżnić dwa rodzaje zbiorników na gaz: naziemne zbiorniki albo podziemne zbiorniki o trzech pojemnościach: 2700, 4850 albo 6400 litrów. Wyboru dokonujemy w zależności od potrzeb rodziny.
zbiornik na gaz plynny Zbiorniki na gaz płynny

Zbiorniki na gaz płynny

Podstawą przy wyborze urządzenia jest jego moc, która wyrażana jest w kg/h.

Ważne jest czy zbudowaliśmy podziemny czy naziemny zbiornik na gaz. Trzeba pamiętać o elementach ostrożności, chodzi o odległość, jaka musi być zachowana od domu i granicy działki. Jeśli budowa się nie zaczęła należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Warto zwrócić uwagę na częstotliwość tankowania, ponieważ należy oszacować, jaką ilość gazu potrzebujemy oraz jak często powinien być dostarczany.

Jeśli mieszkamy na terenie podmokłym to instalacja takiego zbiornika jest niemożliwa, podobnie jak nie możemy umieszczać go w pobliżu studni, rowów czy w zagłębieniu terenu.

Minimalne odległości od budynków, dróg, granic działki oraz elektrycznych linii napowietrznych wynoszą w przypadku zbiorników o pojemności 2700: 3 m (zbiornik naziemny) i 1 m (zbiornik podziemny. Jeżeli zbiornik naziemny odizolujemy tzw. ścianą oddzielenia ogniowego, odległość możemy zmniejszyć do 1,5 m.

Projekty domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystują rozwiązanie naziemnego zbiornika na gaz. Montuje się go na płycie fundamentowej o grubości 12-20 cm, wystającą ponad powierzchnię gruntu.

Podziemne zbiorniki na gaz są bardziej wygodne, gdyż nie widać ich w ogrodzie jednak są droższe w wykonaniu. W przypadku instalacji podziemnych również potrzebna będzie płyta fundamentowa, ale o grubości 20-30 cm. Od góry zbiornik pokryty jest warstwą gruntu wynoszącą ok. 60 cm. Zatem zostaje widoczna tylko pokrywa zbiornika, którą można ukryć za wyższymi roślinami czy trawnikiem.

Gaz płynny dostarczany jest przez cysterny. Należy pamiętać o zagwarantowaniu dojazdu do pojemnika, z uwzględnieniem długości węża, która wynosi nawet do 50 m.

Płatność za korzystanie z gazu płynnego jest do wyboru: jednorazowo (płacimy za pełny zbiornik, który napełnia się tylko do 85%), w ratach ( jednak cena jest wyższa niż w opłacie pierwszej), bądź zgodnie z faktycznym użyciem ( zużycie podane jest w liczniku i urządzeniu telemetrycznym firmy i co miesiąc dostajemy rachunek).