Odpowiedni model grzejnika

0
337

Odpowiedni model grzejnika

Obecnie na rynku można dostrzec szeroki wachlarz instalacji grzewczej. Z uwagi na sposób przekazywania ciepła do pomieszczenia grzejniki dzielą się dalej na konwekcyjne i promieniujące.

W grupie grzejników konwekcyjnych można wyróżnić grzejniki:

– płytowe stalowe

– płytowo konwektorowe stalowo-aluminiowe lub miedziano-aluminiowe

– członowe, żeliwne, stalowe lub aluminiowe

– rurowe z rur gładkich lub ożebrowanych

– nagrzewnice (grzejniki z wbudowanym wentylatorem)

Grzejniki konwekcyjne wykorzystują naturalny ruch ogrzanego powietrza, co wpływa na ciągłe mieszanie się ciepłego powietrza z zimnym w danym pomieszczeniu. Cechują się złożoną budową oraz ze względu na rodzaj materiałów ? użytych do ich wykonania ? są dużo droższe od wymienionych poniżej. Zapewniają estetykę na wysokim poziomie, ponieważ są bardzo dobrze dopracowane i mogą stanowić dekorację w pomieszczeniu. W tym przypadku obudowa nie jest czynnikiem grzewczym ? może być wykończona kamieniem, drewnem a nawet plastikiem.

Grzejniki promieniujące dzielą się na:

– promienniki podczerwieni tzw. jasne (ceramiczne) i ciemne (rurowe ? są tanie, lecz najmniej sprawne oraz mało estetyczne)

– grzejniki płaszczyznowe (ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe)

– taśmy promieniujące.

Grzejniki promieniujące są bardzo popularne, gdyż ogrzewają otoczenie całą swoją powierzchnią. Niestety podczas ogrzewania tym modelem tracimy kontrolę nad ruchem powietrza. Może to powodować przegrzanie lub nie dogrzanie pewnych miejsc.